Otázky a odpovědi
1. Je de-armoring jenom o sexualitě?
Rozhodně ne. A to proto, že v životě je sexualita pouze špičkou ledovce a pod ní se skrývá všechno ostatní.
Pro mě je, jako pro praktika sexuologické práce s tělem, sexualita takovou sondou do vašeho života a do Vaší osobnosti. Často s oblibou používám rčení:
"Řekni mi, jaká je tvoje sexualita a já to řeknu, jakým jsi člověkem."
Samozřejmě s trochou nadsázky, ale v podstatě to tak je. V sexualitě se odráží vše. Vaše zdraví, vztahy, sebeláska, sebehodnota i nejrůznější traumata a bloky. Je to cesta přímá, rychlá a efektivní, pokud se pro ni skutečně rozhodnete a přistoupí k ní pravdivě. Vyžaduje odhodlání, odvahu a výstup z komfortní zóny. Každý člověk před prvním krokem překonává různé strachy, což je zcela přirozené. Možná právě proto často přicházejí lidé s velmi hlubokými problémy, kteří mají pocit, že už nemají jinou možnost .... jedině medikace nebo jiné invazivní řešení jejich problému. Ale to je určitě škoda, lze to řešit i dříve.
Pokud si však zvolíte o své sexualitě nemluvit, je to v pořádku. Můžeme hovořit o čemkoliv jiném.
2. Jaký je rozdíl mezi de-armoringem a celostní smyslnou masáží?
De-armoring je terapeutická technika přes tělo fungující na principu spoušťových bodů a vědomé práci s nimi. Jde o vědomé rozpouštění emočních bloků (krunýřů), které jsme si nezpracovanými emocemi vytvořili.
Celostní smyslná masáž je celotělová masáž, která může mít terapeutický záměr. Součástí může být i masáž pohlaví (především u žen to není nutné). Pracuje se se sexuální energií, ale nejde o primární uspokojení sexuálních potřeb. Jde o hlubokou relaxaci, otevření a procítění těla.
(více na stránce Vědomá sexualita)
3. Má hodně lidí sexuální dysfunkci? Co je tedy "normální"?
Jde o to si říct, co je dysfunkce a co je normální.
Většina lidí považuje dysfunkci za odklon od normy. A může to být cokoliv - od "pouhé" bolestivé menstruace, přes předčasnou ejakulaci, anograsmii až po fetišismus.
Normální je to, co splňuje normu. A norma je to, co se ve společnosti vyskytuje většinově. Tzn. jak to má většina lidí, tak je to normální. Proto, jak se mění společnost, je vše jinak. A v sexualitě to platí mnohonásobně - porovnejte si různá období v historii a také různé společenské vrstvy, národy nebo vědní obory ....... Co je tedy normální? Dnes tohle, zítra tamto. Proto já poupravím otázku:
"CO JE TEDY PŘIROZENÉ?"
Přirozené je to, jak bylo naše tělo z fyziologického i energetického hlediska vytvořeno. Jaké by mělo vlastnosti a schopnosti, kdyby nebylo zaneseno nejrůznějšími traumaty - vlastními, rodovými nebo jinými zátěžemi. A kdo takové tělo má? No...téměř nikdo. Proto má dysfunkci téměř každý člověk.
Dysfunkce totiž není odklon od NORMY, ale odklon od PŘIROZENOSTI.
4. Nesnesu dotek cizího člověka. Co s tím?
I to je v pořádku. Naše první setkání je vždy bezdotykové (pokud se nedohodneme jinak), proto nemusíte mít obavy. Vždy je nutné, aby mezi námi byla důvěra. K jakémukoliv doteku dojde až po Vašem výslovném souhlasu.
Pokud i pak bude s dotekem problém, dá se i dále pracovat bezdotykově. Pak bude ale dobré si stanovit záměr, že chcete tuto bariéru překonat a velice pomalým a citlivým způsobem na tom začneme společně pracovat.
5. Kolikrát musím přijít na sezení?
To nelze dopředu říct. Vše záleží na tom, s jakým záměrem za mnou přijdete. Na prvním setkání podrobně probereme to, s čím přicházíte a následně Vám doporučím, co by pro Vás bylo vhodné. Jako základ však vždy doporučím balíček 3 sezení (de-armoringu nebo vaginálního mapování), popř. i více. Pak už si můžete dokupovat sezení jednotlivá.
Vždy se snažím využít čas efektivně a pomoci Vám co nejdříve, někdy to však urychlit nejde. Je to velice individuální.
6. Existuje literatura o vědomé sexualitě?
Literatury o sexualitě je obrovská spousta, od publikací s východními filosofiemi až po západní psychologickou a lékařskou literaturu. Pravdou ale je, že vědomá sexualita se v nich vyskytuje spíše málo. Je třeba si vybírat, informace hodně filtrovat a stavět mimo jiné na osobní zkušenosti a prožitku. Informace nekonzumovat jako fakta, ale přemýšlet nad nimi, ověřovat, spojovat, bourat stará přesvědčení a připouštět i jiné možnosti a úhly pohledu.
Když si vzpomenu na svoje začátky, určitě mě zaujaly všechny knihy Davida Deidy - Sex jako cesta k Bohu, Intimní splynutí, Cesta pravého muže, Cesta nespoutané ženy, Když jde o muže, ...
Základní knihou o psychosomatice byla a stále je kniha Miroslava Hrabici - Co nám tělo říká aneb po stopách nemocí
Další knihy:
Diana Richardson - Vědomé milování
Eva-Maria Zurhorst - Soul Sex - objevte znovu kouzlo fyzické lásky
Amara Charlesová - Quodoushka
Mantak Chia, Rachel Carlton Abrams - Multiorgasmická žena
Knih je mnoho a mnoho ..... někdy se více rozepíšu v některém ze svých článků. :-)
7. Co si myslíte o dnešním trendu jiné pohlavní identity?
Ctím přirozenost, ctím život, tradiční rodinu a tradiční mužsko-ženskou polaritu. Cokoliv, co se od těchto 4 pilířů odklání je pro mě dysfunkce nebo duševní onemocnění, což problém s pohlavní identitou splňuje.
Pojem duševní onemocnění používám zcela vědomě, protože vypovídá o všem = příčina problému je hluboko na úrovni duše (více v některém z mých budoucích článků). Touto problematikou se s klienty nezabývám (tedy zatím :-) ), ale zjišťuji si informace, mluvím občas s takovými lidmi, studuju literaturu, poslouchám přednášky odborníků, příběhy lidí a vytvářím si svůj vlastní postoj.
Jsem přesvědčena, že lidé s problematickou pohlavní identitou si zaslouží naše přijetí a pochopení, ale také pomoc. Té se jim u nás dostává zatím jen tvrdými invazivními metodami, ale já věřím, že se to časem změní.